İNGİLETERE VİZESİ BAŞVURU ANKARA

İngiltere vizesi başvurusu için birçok şehirden ve başvuru merkezlerinden yapılabilmektedir. İzmir, Denizli gibi başvuru ofisleri normal hizmetin dışında ekstra ücretle başvuru kabul etmektedir. Vize başvurusu yaparken hangi şehir olursa olsun gidiş amacınızın, seyahat planınızın, gidiş ve dönüş tarihlerinizin net olması gerekir.

Örneğin İngiltere’ye bir tanıdık veya akraba ziyaretinde bulunmak amacı ile gidiyor iseniz, gideceğiniz akraba veya tanıdığınızın size mutlaka davetiye mektubu göndermesi gerekmektedir.

Eğer İngiltere’ye sadece gezme amacı ile gidiyorsanız bu durumda mutlaka kalacağınız otel veya kalacağınız yerin belgelerini dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

İngiltere’ye eğer bir tur aracılığı ile gidiyorsanız o zaman tur belgelerinizin dosyanızın içerisinde bulunması gerekmektedir.

İngiltere’ye çalışmakta olduğunuz firma, İngiltere’deki partner firmasını ziyaret amacı ile de gönderiyor olabilir. Bu tür vize başvuruları ticari vizeye veya iş için başvuru vize kategorisine girmektedir. Ticari vize başvurusu için İngiltere’de ziyaret edeceğiniz firma sizin için davetiye mektubu göndermelidir. Davetiye mektubu mutlaka İngiltere’deki firmanın antetli kağıdına imzalı ve kaşeli olmalıdır. Orijinal olarak gelmesine gerek yoktur. Mail yolu ile de gönderilebilir. Ayrıca İngiltere’deki size davetiye gönderen firma, mutlaka konaklamanızı karşılayıp karşılamayacağını davetiye mektubu içerisinde belirtmelidir. Eğer konaklamanızı karşılamayacak ise bu durumda sizin konaklamanızı nasıl yapacağınızı belgelemeniz gerekmektedir.

İngiltere’ye fuara katılmak için gidiyor iseniz o zaman mutlaka fuar davetiyenizin olması gerekir fuar davetiyenizin yanı sıra yine konaklama detaylarınızı da belgelemeniz gerekmektedir.

Bütün bu vize kategorileri ve planlamaları için başvurularınızı Ankara vize ofisimizden gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurusu son derece önemli ve ciddi bir süreçtir. Temel prosedürlerin eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekir. En ufak bir hata ve ihmal vizenizin olumsuz olarak sonuçlanmasına yol açar. Bu olumsuzluk hem sicilinizi etkiler hem canınızı sıkar hem de size ekstra bir maliyete sebep olur. Bu tarz durumlar ile karşılaşmamak için lütfen TÜRSAB onaylı, tecrübeli ve işine hakim bir firma ile yola çıkın.

 

İNGİLTERE VİZE BAŞVURU LİNKİ

İngiltere vize başvurusu için başvuru sistemi üzerindeki gerekli talimatları yerine getirerek başvuru yapılmaktadır.

Talimatların takibi sırasında başvuru kriterlerinin doğru seçilip takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü başvuru linkleri kategorilere göre değişiklik göstermektedir.

Başvuru linklerinden izlenerek yol talimatları tamamen İngilizce olarak yönlendirilmektedir. İngilizce talimatları ve bilgilendirmeleri çok iyi takip edilmelidir.

Talimatların takibinden ve kategori seçiminden sonra başvuru kriterinize uygun olan başvuru formunu elde edersiniz.

Başvuru formunu da İngilizce olarak eksiksiz ve tutarlı bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Formların doldurulma şekli çok önemlidir.

Konsolosluğun istediği şekilde formları doldurmak gerekmektedir. Formun doldurulmasının ardından yine talimata göre ederek randevu sistemine ve ödeme bölümüne ulaşırsınız.ve işlemi sonuçlandırmak için gerekli talimatları gerçekleştirirsiniz.

 

İNGİLTERE VİZE DANIŞMANLIK ÜCRETİ

İngiltere vize başvuruları için veya diğer ülke vize başvuruları için danışmanlık hizmeti almak vakit ve nakit olarak size büyük fayda sağlar. Vize başvuru süreci titizlikle yürütülmesi gereken bu süreci bilen ve tecrübeli bir firma tarafından yapılmalıdır.

Formların yanlış ve eksik doldurulması bilgi tutarsızlığı ve yanlış evrak teslimi başvurunun seyrini tamamen değiştirebilir.

Dolayısıyla çok kolay bir süreç yönetilip vizeleriniz elinize geçecek iken en ufak bir yanlışlık olması durumunda vizeniz olumsuz olarak size geri gelir. Bu durum hem yapılan masrafların yanması hem vakit kaybı hem de moral bozukluğuna sebep olur.

İki kere başvuru yapmak istediğiniz zaman aynı masrafları tekrar yapmak zorunda kalırsınız. RET alınan başvuruları olumluya çevire bilmek normalden daha zor bir süreçtir.

Vize başvurusu danışmanlık hizmeti bedelleri çok değişkenlik gösterir örneğin dosya başı 200 TL ile 5.000 TL arası bir ücret politikası vardır. Bu noktada ücret politikasından çok işlemlerinizi sağlıklı yapacak olan ve size güven sağlayan bir firma ile çalışmanızdır.

İşlerinizi yürütecek olan firma alanında tecrübeli ve mutlaka TÜRSAB belgeli olmalıdır. Aksi takdirde en ufak bir olumsuzluk karşısında karşınızda MUHATAP bulamazsınız ve yok yere vize reddi ile karşılaşmış olursunuz.

Ayrıca danışmanlık hizmeti alacağınız firmanın konu hakkında bilgisinin olup olmadığını test edin ve referanslarını görmek isteyin işinin ehli olan yasal belgelere sahip bir firma sizinle ilk etapta fiyattan ziyade durum değerlendirmesi yapar ve ne yapacağınızı size anlatır.

 

İNGİLTERE VİZE OFİSİ - ANKARA

İngiltere vize başvuruları, Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize ofislerine yapılmaktadır.

Vize ofisi dosyanızı konsolosluğa iletmek ve sizin parmak izinizi almak için randevu ile çalışmaktadır.

Ankara vize ofisi Sheraton otelin Convention Center’da bulunur.

Evrak teslim etmek için randevuya giderken dosyanızın eksiksiz olarak hazırlanmış olması gerekir. İlgili dilekçeleriniz yazılmış formlarınız dolmuş ve gerekli çevirilerinizin yapılmış olması gerekmektedir.

15 yıldır tüm ülke vizeleri danışmanlıkları tarafımızdan yapılmaktadır. İşinin ehli vize danışmanları ile profesyonel vize danışmanlık hizmeti sağlamaktayız.

Sizlere de hizmet vermekten memnuniyet duyarız.

 

İNGİLTERE VİZESİ 6 AYLIK NE KADAR

İngiltere vizesi başvuru kriterleri arasında an çok başvuru olan kriter turistik vize [VİSİTOR VİSA] başvurusudur.

İngiltere vize başvurusu yaparken diğer ülke başvurularından farklı olarak başvuru sahibi talep ettiği vize süresine göre vize harcı ödeyerek vize başvurusunda bulunabilir. Talep edilecek vize süreleri 6 aylık, 1 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllıktır.

6 aylık turistik vize harcı 131 USD’dir. Başvuru prosedürüne göre evrak teslimi ve BİOMETRİK parmak izi vermek için randevu almak gerekmektedir. Randevular aşırı bir yoğunluk olmadığı sürece 2 - 3 gün arasında sağlanır.

Randevu ya giderken bütün belgelerinizin tam olması gerekir. BİOMETRİK fotoğraf çektirip hazırlamanıza gerek yoktur. Çünkü İngiltere kendi BİOMETRİĞİNİ kendisi almaktadır.

Randevuya gidilerek evraklar teslim edildikten sonra olan işlem süreci 15 iş günüdür. Eğer zaman problemi yaşıyor iseniz randevunuz geç tarihe veriliyor ise veya 15 gün işlem süreci sizin için çok geç olacak ise vize başvuru merkezlerinin sunmuş olduğu ve ek ücret ödeyerek alabileceğiniz bazı özel hizmetler bulunmaktadır.

Erken randevu hizmeti, eğer mesai saatlerinde randevu için merkeze başvuru yapamıyor iseniz erken randevu bedeli ödeyerek mesai saatleri dışında da evraklarınızı teslim edebilirsiniz. Randevusuz yardımlı hizmet hizmeti alarak randevu almadan mesai saatleri içerisinde evraklarınızı teslim ederek BİOMETRİK parmak izinizi verebilirsiniz. Böylece size verilecek randevu günü için zaman kaybetmemiş olursunuz.

İngiltere’ye acil olarak gitmeniz gerekiyor ise, bu durumda yine İngiltere vize merkezinin sunmuş olduğu 5 günde vize hizmetinden yine ek ücret ödeyerek yararlanabilirsiniz.

Ayrıca İngiltere vize başvuru merkezinin sunmuş olduğu bir diğer hizmet ise 24 saatte vize hizmetidir. Yine bu hizmetin bedelini ödeyerek 24 saatte vize sonucunu öğrenebilirsiniz. Vize başvuru merkezinden alacağınız ek hizmetler vize sonucunuzu asla etkilememektedir.

 

İNGİLTERE VİZESİ ANKARA

İngiltere vizesi tıpkı diğer ülke vizeleri gibi bazı temel prosedürler içerir vize başvurusu yaparken en önemli nokta, amacın ve seyahat planının net olmasıdır. Örneğin hangi tarihte gideceğiniz, ne kadar ve nerde kalacağınız planlanmalıdır. Başvuru yapmadan önce ve planınızla ilgili de destekleyici evrakların sunuluyor olması gerekir.

Sunulacak evraklar başvuru amacınıza, kategorinize ve Türkiye’deki iş pozisyonu ve statünüze bağlı olarak değişmektedir. İngiltere vizesi için Ankara / İstanbul / İzmir gibi değişik şehirler için başvuru şartları yoktur. İstediğiniz şehirden vize başvurusu yapılabilir. Tüm şehirlerde başvurular toplanıp İstanbul’a aktarılır ve işlemi biten başvurular tekrar İstanbul’dan başvuru yapılan illere dağıtılıp başvuru sahiplerine teslim edilir.

Türkiye’nin neresinde olursanız olun vize başvurunuzu ofisimizden doğru ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İngiltere vizesi için de diğer ülke vizelerinde olduğu gibi birçok seyahat seçeneği vardır. Eğer İngiltere’ye bir tanıdığınızın yanına veya akrabanızın yanına gidiyor iseniz o kişi size davetiye göndermelidir. Davetiye mektubunun üzerinde sizi davet eden kişi veya kişilerin bilgileri, adresleri, telefon numaraları gibi temel bilgilerin bulunması gerekir ve ayrıca davetiye mektupları imzalı olmalıdır. Davetiye mektubunun orijinal olma zorunluluğu yoktur. Dosyanızın içerisine eklemeniz için e-mail ile de gönderilen davetiye mektupları geçerlidir. Yeter ki sizi davet eden kişinin iletişim bilgileri eksiksiz ve davetiye imzalı olsun.

İngiltere vize başvurusu için konsolosluk talep etmedikçe mülakat yoktur.

İşlemleriniz ofisimizde titizlikle yapılıp bitirildikten sonra bizim yönlendirmelerimiz ile evrak tesliminizi gerçekleştirerek bilgilerinizi vermekteyiz.

İngiltere tüm vize başvuruları ofisimizden çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Konsolosluğa teslim edilen evraklarda işlem süreci genellikle 15 iş günüdür.

İngiltere vize işlemlerimize başlamadan önce danışmanlık hizmeti alacağınız firmanın belgelerine, bilgisine ve işi bilen bir firma olmasına çok dikkat ediniz.

Yanlış form girişi ve yanlış yönlendirme vize reddi ile sonuçlanır. Vize reddini tekrar olumluya çevirmek de sıkıntılı ve daha fazla efor gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte hem psikolojik olarak hem de maddi olarak yıpranırsınız.

Hizmet alacağınız firmayı iyi araştırmanız gerekmektedir. Referanslarına bakmadan ve sizde soru işareti bırakacak bir firma ile vize sürecine başlamak size kayıp yaşatacaktır.

 

İNGİLTERE VİZESİ ANKARA’DA NEREDEN ALINIR ?

İngiltere vizesi başvuruları için konsolosluğun evrak teslim alıp konsolosluğa göndermesi için ve BİOMETRİK parmak izi alımı için yetkilendirdiği vize ofisi TLS, Ankara SHERATON otel CONVENTİON CENTER’da bulunmaktadır.

Vize merkezi randevu ile çalışmaktadır ve randevuya en fazla yarım saat geç kalma hakkınız vardır. Yarım saatten fazla geç kalınan durumlar için randevunuzu yeniden planlamanız gerekmektedir.

Vize ofisine dosyanızı teslim ederken dosyanızın kesinlikle tam olması gerekli dilekçelerin yazılmış ve gerekli formların doldurulmuş olması gerekmektedir. Eksik evrak ya da yanlış işlemler sonucunda evrak teslimi yapmak vizenin RED olarak sonuçlanmasına neden olur.

Sunulan dosyanın profesyonel bir dosya ve başvuru olması vize sonucunuzu olumlu etkiler. Tabi ki danışmanlık hizmeti almanız size maddi ve manevi olarak geri döner fakat danışmanlık hizmeti alacağınız firma konusunda seçici olmalısınız. Asla yasal belgesi olmayan firma ve kişilere özel evrak ve bilgilerinizi teslim etmeyiniz.

Sektörde 15 yılını dolduran ve işinin ehli bir firma olarak başvurularınız büyük bir titizlikle tarafımızdan gerçekleştirilmektedir.

Sizleri de referanslarımız arasına eklemekten memnuniyet duyarız.

 

İNGİLTERE VİZESİ ARACI KURUMLAR

İngiltere vizesi başvuruları son derece titizlikle yapılması gereken başvurulardır.

Başvuru amacının doğru bir şekilde aktarılması ve başvuru kriterinin doğru seçilmesi gerekmektedir. Tabi ki başvuru amacına bağlı olarak evrakların eksiksiz ve açıklayıcı bir şekilde sunulması da en temel kurallardan biridir.

Aile veya arkadaş ziyareti yapılacak ise davetiye mektubunun özenle yazılmış olması sadece gezi amacı ile gidilecek ise kalınacak yerin ve gezi planının doğru oluşturulması iş amacı ile gidilecekse ticari davetiyenin gelmesi eğitim amacı ile gidilecekse eğitim kurumundan gelen kabul mektubunun bütün bilgileri içermesi gerektiği gibi temel kuralların başvuruda yerine getirilmesi ve evrakların bu doğrultuda sunuluyor olması gerekmektedir.

Vize başvurusu için danışmanlık hizmeti almanız tabi ki doğru bir danışmanlık yönlendirmesi ile başarılı bir süreci geçirmenize vesile olur.

Vize başvuruları özellikle de İngiltere vize başvuruları çok ince detayların gözden kaçırılmaması ve konsolosluğa tüm bilgilerin ayrıntılı ve belgeli bir şekilde aktarılması gereken bir sürece sahiptir.

Dolayısıyla işinin ehli ve alanında uzman bir firmadan hizmet almanız gerekir. Ayrıca danışmanlık hizmeti alacağınız firmanın yasal olarak belgeli bir firma olmasına dikkat etmeniz gerekir. Asla belgesiz firma ve kişilere özel bilgi ve belgelerinizi teslim etmeyiniz.

15 yıldır tüm ülke vize başvuruları tarafımızdan yapılmaktadır. Türkiye’nin her yerinden, sağlamış olduğumuz hizmetler ve 15 yıl boyunca biriktirdiğimiz referanslarımız ve ilişkilerimiz bunun bir kanıtıdır.

 

 

İNGİLTERE VİZE BAŞVURU YERİ ANKARA

İngiltere vize başvurusu için yapılacak başvuruların titizlikle hazırlanıp konsolosluğa sunulması gerekmektedir.

İngiltere vizesi başvurusu yapmadan önce başvuru kriterinin ve amacının çok iyi tespit edilip Türkiye’deki statünüz doğrultusunda evraklarınızın eksiksiz hazırlanması ihtiyaç dahilinde konsolosluğa hitaben açıklayıcı dilekçelerinizin olması gerekmektedir.

Başvuru dosyanızın İngiltere konsolosluğunun evrak ve BİOMETRİK parmak izi alımına yetkilendirici vize ofisine teslim edilmelidir.

Konsolosluk vize ofisi randevu sistemi ile çalışmaktadır. Konsolosluk vize ofisleri randevu konusunda çok hassastır. Randevuya en fazla yarım saat geç kalmanız durumunda işleminize devam edebilirsiniz. Aksi takrirde tekrar başka bir zaman için randevunuzu planlamanız gerekmektedir.

 İngiltere vize ofisi Ankara Sheraton otelin CONVENTİON CENTER binasında bulunmaktadır. Evraklarınızı teslim etmeye giderken dosyanızın tam olmasına eksik evrak dilekçe ya da form olmamasına özen göstermeniz gerekir.

15 yıldır vize işlemleri gerçekleştiren deneyimli ve işinin ehli kadrosuyla firmamız vize işlemleri danışmalık hizmetiyle her zaman yanınızdadır.

Türkiye’nin neresinde olursanız olun bütün vize işlemlerini bizimle sorunsuz bir şekilde gerçekleştire bilirsiniz.

Sizden ricamız konsolosluk makamının da uyardığı gibi yetkisiz belgesiz firma veya kişilere özel bilgilerinizi ve evraklarınızı teslim etmemenizdir.

 

İNGİLTERE VİZESİ KAÇ GÜNDE ALINIYOR

İngiltere vize BAŞVURU SÜRECİ başvuru kriter ine göre değişmektedir. Fakat çok özel kriter hariç [yerleşim vizesi gibi] genel anlamda turistik vize [VISITER VISA] VE ÖĞRENCİ VİZELERİ HARİÇ [STUDY VISA] veya 18 yaş altı çocuklar için [CHILD VISITER VISA] İngiltere vizesi işlem süreci 15 iş günüdür.

Hangi ilden başvuru yaparsanız yapın evraklarınızı teslim ettiğiniz ertesi gün pasaportlar toplanır İstanbul’a gönderilir ve işleme alınır. 15 gün işlem sürecinden sonra tekrar İstanbul’dan başvuru merkezlerine dağıtılır. Pasaportunuzu işleme aldırmadan önce evraklarınızı teslim etmek ve BİOMETRİK parmak izinizi vermek için İngiltere vize başvuru merkezinden randevu olarak işlemlerinizi başlatmanız gerekmektedir.

İşlem süresi pasaportunuz işleme alındıktan sonra 15 iş günüdür. İngiltere vizesinin işlem süresi 15 gün olmakla birlikte vize başvuru merkezinin ek ücret karşılığında sunduğu özel hizmetler bulunmaktadır. Bu hizmetler mesai saatleri dışında başvur randevu öncelikli başvuru 5 iş gününde pasaport teslimi veya 24 saat te pasaport teslimi gibi.

Fakat bu noktada belirtmek istediğimiz en önemli şey İngiltere vize başvuru ofisinden alacağınız özel hizmetler vize sonucunuzu asla etkilemez. Sadece size zaman açısından fayda sağlamaktadır.

 

 

İNGİLTERE VİZESİ KAÇ GÜNDE ALINIYOR

İngiltere vizesi işlem süresi başvuru kategorisine bağlıdır. Turistik vize ticari vize öğrenci vizeleri gibi temel kategorilerde konsolosluk işlem süresi 15 iş günüdür. Yani randevuya gidip evraklarınızı teslim ederek BİOMETRİK parmak izinizi verdikten sonraki süredir 15 iş günü.

İngiltere’ye seyahat planınızı yaparken zaman sürecine randevu zamanı da eklemeniz gerekir. Randevular zaman zaman değişmekle birlikte genellikle 2 ya da 3 iş günü gibi yakın bir tarihe verilir.

Randevuya girerek evraklarınızı teslim edersiniz hangi ilden olursa olsun evraklarınız İstanbul a gönderilir. İstanbul’da evraklar işleme alındıktan sonra tekrar başvuru yaptığınız şehrin vize başvuru merkezine gelir. Bu süreçlerde işlemler sırasında vermiş olduğunuz e-mail adresine bilgilendirme e-maili gelir.

Pasaportunuz işleme alınmıştır işlemden çıkmıştır gibi. Eğer acil olarak İngiltere ye gitmeniz gerekiyor ise ve zaman sıkıntısı yaşıyor iseniz, vize başvuru merkezinin sağlamış olduğu özel hizmetler bulunmaktadır. Bu hizmetleri alacağınız hizmete göre ek ücret ödeyerek edinebilirsiniz.

Örneğin; İngiltere vize başvuru ofisinin sunmuş olduğu 5 günde vize hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmeti satın alarak 5 gün içerisinde vize sonucunuzu öğrene bilirsiniz. Veya 24 saat içerisinde vize sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca diyelim ki randevu tarihleri çok geç bir tarihe veriliyor ve yapmış olduğunuz programı icra etmekte zorlanacaksınız. Bu durumda öncelikli hizmet ve randevu hizmeti olarak randevuya girmeden yardımlı olarak evraklarınızı teslim edip işlem sürecini başlata bilirsiniz ve bu da sizin için zaman tasarrufu anlamına gelir.

 

İNGİLTERE VİZESİ HANGİ ÜLKELERDE GEÇERLİ

İngiltere vizesi başvurusu diğer ülke vize başvurularından çok daha farklıdır. İngiltere vizesi ile sadece İngiltere sınırları içerisinde dolaşım sağlayabilirsiniz ya da kuzey, İrlanda, İskoçya, Galler’e gidebilirsiniz.

Diğer ülkelere örneğin SCHENGEN ülkelerine veya Amerika, Kanada, Avusturalya gibi ülkelere giriş yapamazsınız. Dolayısıyla İngiltere’nin ülke olarak diğer ülkelerden nasıl farklı bir politikası var ise bu politika diğer ülkelere nazaran vize işlemlerinde de geçerlidir.

Örneğin; İngiltere vize başvurusu için turistik, ticari ve öğrenci vize başvurularının süresi bile nettir 15 iş günü ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca başvuru prosedürleri de diğer ülke prosedürlerinden çok farklıdır.

 

İNGİLTERE VİZESİ İÇİN RANDEVU NASIL ALINIR

İngiltere vize başvurusu için önce başvuru kategorisinin belirlenmesi gerekmektedir. Başvuru kategorisi de gidiş amacına göre belirlenir. Örneğin İngiltere ye akraba ya da arkadaş ziyareti yapılacak ise yanına gidilecek kişinin size davetiye mektubu göndermesi gerekmektedir.

Davetiye mektubu diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi gönderilecek ülkedeki resmi bir kurumdan sağlanmaz. Davetiye mektubu gönderen kişi mektubu kendisi oluşturur.

Önemli olan davetiye mektubunun üzerinde hem sizi davet eden kişinin hem de sizin tüm bilgilerinizin eksiksiz olarak yazılmasıdır.

Sadece gezi amacı ile gidiyor iseniz herhangi bir kişiyi ziyaret etmeyecek iseniz bu durumda nerede kalacağınızı belgelemeniz gerekmektedir.

Eğer iş için gidiyor iseniz ziyaret edeceğiniz firmanın size davetiye göndermesi gerekir. Davetiye mektubunun üzerinde de mutlaka konaklamanızın sağlanıp sağlanmayacağı da belirtilmelidir. 

Türkiye’de çalıştığınız firma sizi gönderiyor ise konaklamanızı firmanızda karşılayabilir. Bu durumda firmanızın sizin için bu detayları anlatan bir yazı vermesi gerekir. Başvuru kategorinizi belirledikten sonra vize başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz.

Hangi kategoride başvuru yaparsanız yapın önemli olan seyahat planınızın net olmasıdır. Seyahat sürecinizin ve evraklarınızın net ve anlaşılır olması temel kuraldır. Sponsorunuz kim olacak, masraflarınızı kendiniz mi karşılayacaksınız, nerede kalacaksınız, ne kadar süre kalacaksınız gibi.

Temel şekillendirmeyi oluşturduktan sonra başvuru yapılır ve İngiltere konsolosluğunun evrakları teslim almaya ve biometrik parmak izi almaya yetkilendirdiği firma tarafından randevu verilir.

İngiltere vizesi başvuru randevusu genellikle çok büyük bir yoğunluk olmadığı sürece yakın tarihlere verilmektedir.

Randevu ya gitmeden önce tüm formlarınızın ve belgelerinizin tam ve eksiksiz olması gerekmektedir. Eksik evrak randevunuzun başka bir tarihe atılmasına veya düşmesine neden olur.

Randevuya tam zamanında gitmeniz çok önemlidir. Geç kalma süresi maksimum yarım saattir. Yarım saat ten fazla geç kalma durumunda randevunuz geçersiz olur ve başka bir tarihe randevu planlamanız istenir. Bu durumda size başka bir gün için randevu planlaması yapılır. Eğer şehir dışından randevu için geldiyseniz sizin için zor bir durum olur. Eğer aile veya bir grup olarak başvuru yapıyor iseniz bu durumda sizin için aile randevusu veya grup randevusu alınır ve birlikte evrak teslimi yapılır.

 

İNGİLTERE VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR – EV HANIMI

İngiltere vize başvurusu yaparken doğru vize kriterini seçip statünüze uygun olan evraklar hazırlamanız çok önemlidir.

Yanlış kriterde başvuru yapmak vizenizin ret olmasına neden olur ev hanımı olarak vize başvurusu yaparken öncelikle İngiltere’ye gidiş amacınızın iyi anlatılması gerekir.

Örneğin; arkadaş veya akraba ziyareti için mi gidiyorsunuz? Gezme amacı ile mi gitmek istiyorsunuz, tura mı katılacaksınız? Gibi sorulara dair gezi planınızın bilgi ve belgelerle sunulması gerekir.

Gezi planınızı net bir şekilde oluşturduktan sonra ev hanımı kategorisinde başvuru yapabilirsiniz.

Bu kategoride başvuru yaparken doğal olarak sizden bir iş evrakı istenmez fakat geçiminizi nasıl sağladığınızı belirtmeniz gerekmektedir.

Örneğin şahsi banka hesap bilgilerinizi sunabilirsiniz. Tabi güncel bakiyeli. Eşiniz ile programa katılıyor iseniz eşiniz size sponsor olacaktır. Yani masraflarınızın eşinizin tarafından karşılandığını ispatlarsınız. Eğer eşiniz değil de başka bir kişi masraflarınıza sponsor olacak ise neden size sponsor olacağı ve sponsor olan kişinin geçimini nasıl sağladığını belgelemesi gerekmektedir.

Doğru ve profesyonel başvuru yönlendirmelerimiz ile vize alma oranınız çok yüksektir.

15 yıldır alanında uzman danışmanlarımız ile Türkiye’nin neresinde olursanız olun hizmetlerimizden yararlana bilirsiniz.

 

İNGİLTERE VİZESİ ÇIKMA SÜRESİ

İNGİLTERE VİZESİ sonuçlanma süresi; başvuru kriterine bağlı olarak değişmektedir.

Örneğin turistik vize başvuruları sonuçlanma süsesi 15 iş günüdür.

Hangi şehirden başvuru yapılırsa yapılsın bütün başvurular İstanbul’a gönderilir.

15 günlük işlem süresinden sonra tekrar işlem yapılan ile gönderilmek üzere dağıtım yapılır.

İngiltere vize başvuru merkezi tarafından işlem süreçlerine ait size başvuru sırasında vermiş olduğunuz e-posta adresine bilgilendirme mailleri gelir.

Örneğin pasaportunuz işlem alınmıştır veya işlemi sonuçlana pasaportunuz başvuru vize ofisine ulaşmıştır gibi.

Standart başvuru süreci haricinde vize başvurusu ile ilgili İngiltere vize başvuru ofisinin ek ücret karşılığında sunduğu bazı hizmetler bulunmaktadır.

Bu hizmetlerin ücretlerini ödeyerek vizenizi 5 iş gününde veya 1 iş gününde almanız mümkündür.

Öğrenci vizesi başvuru kriterinde ise yine işlem süresi 15 iş günüdür.

İngiltere arkadaş veya akraba ziyaretlerinde ticari vizeler dede sonuçlanma süresi 15 iş günüdür.

Fakat farklı değerlendirme gereken vize başvuruları için işlem süresi 15 günden daha az sürmektedir.

Göçmen vizeleri sporcu vizeleri gibi, bu tür vize başvuruları yaparken işlem sürecini güncelleyerek işleme başlarız.

İngiltere vizesi için tüm başvurular Türkiye’nin neresinde olursanız olun UZMAN EKİBİMİZ ve TÜRSAB onaylı ve belgeli firmamız tarafından titizlikle gerçekleştirilir.

 

İNGİLTERE VİZESİ YAŞ SINIRI

İNGİLTERE vize başvurusu için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat vize başvurusu yaparken hangi kategoride yapıldığı önemlidir.

Örneğin ailece ve çocuklarınız ile birlikte vize başvurusu yapabilirsiniz. Bu vize türü VISITOR VISA olarak geçer ve ailece yapabilirsiniz.

Eğer 18 yaş altı bir çocuk İngiltere’ye eğitim amacı ile gidecek ise [yaz okulu] CHILD VİSİTOR VİSA kategorisinde değerlendirilir. Yani 18 yaş altı vize başvurusu olarak başvuru işlemlerini yapar. Bu durumda çocuğun İngiltere’ye kendi başına mı yoksa bir büyük ile mi gideceği çok önemlidir.

Kendi başına gidecek ise eğitime [yaz okulu gibi] katılacak ise bu durumda çocuğun İngiltere’de eğitim alacağı kurumdan ayrıntılı olarak davetiye mektubu [VISA LETTER] gelmesi gerekmektedir. Çocuk İngiltere’de bir aile yanında konaklayacak ise ve bu aile; okul aracılığı ile dahi ayarlanıyor olsa mutlaka yanında kalacağı ailenin tüm bilgilerinin [aile profili, tel EMAIL, adres] gibi olduğu VISA LETTER konsolosluk işlemleri için kabul görür.

Eğer çocuğun konaklaması okul aracılığı ile değil de ailenin tanıdığı bir akrabası veya arkadaşı aracılığı ile ayarlanıyor ise yine ayrıntılı olarak aile bilgilerinin konsolosluğa sunulması gerekir. Eğer çocuk okulun yurdunda kalacak ise zaten okuldan gelecek evrakların içerisinde yurtta konaklayacağı okul tarafından bilgilendirilir.

Konsolosluğa vize işlemleri için sunulacak olan İngiltere de ki eğitim kurumundan gelen bu belgelerin okulun kaşesinin olduğu ve imza yetkilisinin imzaladığı belgeler olması gerekir. Eğer öğrenci anne ve babası olmadan bir tanıdığı öğretmeni veya ondan sorumlu bir büyük ile programa katılıyor ise bu durumda vize işlemleri için ve İngiltere’ye seyahat ederken gümrüklerde bakılmak üzere Türkiye’den noterden alınmış anne ve baba tarafından ayrı ayrı imzalanmış muvaffakatname belgesinin olması gerekir. Bu belge olmadan çocuk Türkiye’den çıkış yapamaz.

Yine 18 yaş altı olsa da CHILD VISITOR VİSA kategorisi için vize harcı vize süresine göre değişmektedir.

 

İNGİLTERE VİZESİ PRİORİTY SERVİCE ÜCRETLERİ

İngiltere vize başvuruları için başvuru kategorisine bağlı olarak vize harç bedelleri bulunmaktadır.

Vize harç bedelleri başvuru yapmadan önce ödenir ve geri iadesi olmayan ücretlerdir.

Başvuru kategorisi ve süresine göre konsolosluk tarafından vize harç bedelleri alınmaktadır.

Örneğin;

2020 yılı için İngiltere turistik vize başvurusu 6 aylık vize harç bedeli 131 USD’dir.

2 yıllık turistik vize harcı 2.188 USD iken, 5 yıllık turistik vize harcı 885 USD’dir.

Vize başvuruları konsolosluğun evrak ve BİOMETRİK parmak izi alımı için yetkilendirdiği merkezde yapılmaktadır.

Randevu ile evrak teslimi yapılır ve randevular yoğunluğa bağlı olarak verilir.

Randevuya girdikten sonra pasaport işlem süresi 15 iş günüdür.

Dolayısı ile İngiltere planlaması yapar iken 15 günlük net işlem süresini ve randevu verilme süresini ortalama olarak hesaplayarak planlarınızı yapmalısınız.

Eğer bu süreden daha az bir vaktiniz var ise bu durumda İngiltere vize başvuru merkezinin sunmuş olduğu PRİORİTY Hizmetler bulunmaktadır.

PRİOTİTY hizmetler vize başvuru merkezi tarafından ek ücretler ile sunulmaktadır.

Örneğin;

Mesai saatleri içerisinde vize başvurunuzu yapamayacak durumda iseniz mesai saatleri dışında başvuru hizmetinden yararlana bilirsiniz bu hizmetin bedeli 590 TL’dir. Bu hizmet PRİME TİME APPOMTMENT olarak geçer.

Eğer randevu önceliği istiyor iseniz yani randevu tarihi sizin İngiltere ye gidiş planınıza uymuyor ise FLEXİ APPOİNTMENT hizmeti alabilirsiniz ve bu hizmetin ücreti 530 TL’dir.

Eğer grup olarak vize başvurusu yapmak istiyor iseniz GROUP SERVİCE hizmeti alabilirsiniz.

Bu hizmetin ücreti 430 TL’dir.

İngiltere vizenizi 24 saat içerisinde alabilirsiniz.

Yine bu hizmet vize başvuru merkezinin özel hizmetlerinden biridir.

SUPER PRİORİTY VİSA olarak geçen bu hizmetin ücreti 956 GBP’dir.

PRİORİTY VİSA SERVİCE hizmeti ile de vize sonucunuzu 5 iş günü içerisinde alabilirsiniz.

Bu hizmetin ücreti 220 GBP’dir.

Yine başvuru merkezinin sunmuş olduğu diğer hizmetlerden bir tanesi SMS NOTİFİCATİON’dur.

Bu hizmetle pasaportunuzun işlemden çıktıktan sonra başvuru ofisine tekrar gelmesi ve teslime hazır olması durumunda size SMS olarak bilgilendirme gelmesidir.

Bu hizmetin ücreti ise 7 TL’dir.

PREMİUM LOUNGE olarak geçen hizmet ise size randevu ve sıra olmadan yardımlı hizmeti sunar ve bedeli 620 TL’dir.

 

İNGİLTERE VİZESİ HIZLI BAŞVURU

İngiltere vize başvurusu için evraklarınızın ve isimlerinizin tam olduğu düşünüldükten sonra randevu alınır. Randevu genellikle aşı bir yoğunluk olmaması durumunda 1 hafta içerisinde verilir. Randevu verildikten ve evraklarınızı teslim ettikten sonra İngiltere vizesi süresi 15 iş günüdür.

Bütün illerden yapılan başvurular toplanarak İstanbul a gönderilir. İşlem başlar ve işlem süreci 15 gün sürer. 15 gün sonra İstanbul dan dağıtıma çıkarılan işlemi sonuçlanan Pasaportlar, tekrar diğer illerdeki başvuru merkezlerine getirilir. Ve yine hangi merkezden baş vuru yaptıysanız yine aynı yerden başvurunuzu kendiniz teslim alırsınız. Ya da başvuru sırasında size teslim edilen pasaport alım belgesiyle birlikte sizin görevlendirdiğiniz ya da pasaportumu almaya yetkilidir dilekçisi yazdığınız bir tanıdığınız teslim alabilir.

İngiltere vizesi işlem süresi 15 gündür. Eğer planlarınız çerçevesinde bu süre sizin için fazla ise ek ücret karşılığında İngiltere vize merkezinin sunmuş olduğu bazı özel hizmetler bulunmaktadır. Eğer randevu tarihi geç bir tarihe verildi ise ve 15 gün olan işlem sürecini de göze aldığınız da sizin planlarınız için çok geç bir tarihe geliyor ise öncelikli randevu hizmetinden yararlana bilirsiniz. Bu durumda hemen baş vuru merkezine gidip evraklarınızı randevusuz işlem sürecine dahil edebilirsiniz.

Öncelikli randevu sistemi sadece size randevuya girmeden öncelikli dosya teslimi sağlar. İngiltere vizesi işlem süresini etkilemez yine 15 gün işlem süresi bulunur. Eğer vakit probleminiz daha acil ise bu durumda 5 gün içinde vize hizmetini alabilirsiniz. Bu hizmet size 5 iş günü içerisinde pasaportunuzu teslim alma kolaylığı sağlar fakat tekrar belirtelim ki bu hizmet vize sonucunuzu etkilemez sadece 5 günde sonucu almanızı sağlar. İngiltere vize başvuru merkezinin sunmuş olduğu bir diğer hızlı vize hizmeti de 1 gün içerisinde vize alımı hizmetidir. Bu hizmet karşılığında vize işleminiz 24 saat sürer ve 24 saat sonra pasaportunuzu teslim alırsınız. Bu hizmetin bedeli tabi, ki diğer hizmetlerden daha fazladır.

Yine öncelikle belirtmek isteriz ki İngiltere vize başvuru merkezinden alacağınız ekstra ücret karşılığındaki hizmetler hiçbir şekilde vize işlem sonucu etkilememektedir. Sadece vakit ve süreç olarak hızlandırır. Ve sizin sonucunuzu daha hızlı edinmenize fayda sağlar ayrıca İngiltere vize başvuru merkezinin evlere pasaport teslimi ve sonuç bilgilendirme ve gibi hizmetleri de bulunmaktadır.

 

İNGİLTERE VİZESİ NE KADAR

İngiltere vize baş vurusu için danışmanlık bedeli çok değişkendir. 100 TL’den başlayarak 5.000 TL’ye kadar hizmet alabilme aralığı bulunur. Peki neden bu fiyatlar bu kadar değişkendir.

Fiyat değişkenliği danışmanlık firmasının yetkinliğine tecrübesine ve bilgisine ve sizinle olan iletişimine bağlıdır. İşinin ehli ve tecrübeli bir firmanın sizi yönlendirmesi çok farklı olurken bilgisiz ve tecrübesiz bir firmanın sizi yönlendirmesi çok farklıdır. Yetkin olmayan bir firma sizden o an ücret almaya çalışırken yetkili olan firma sizi referanslarına ekleme derdindedir. Fiyat ne olursa olsun hizmet alacağınız firmanın TÜRSAB belgeli bir firma olması çok önemlidir. Belgesiz ve sadece bir firma kurup ofis kiralayarak bu işi yapmaya çalışanda çok fazla firma vardır. Yetkisi ve belgesi olan vize danışmanlık firması sizin vaktinizi ve paranızı boşa harcamaz ve sizi referanslarına ekler.

İngiltere vize harcı ise başvuru kategorilerine göre değişiklik gösterir. Örneğin tek kişilik vize harç bedeli 131 USD’dir. Vize harcının veya yapmış olduğunuz masraf kalemlerinin vize reddi durumunda iadesi yoktur. İşte bu yüzden hem ret alıp olayın daha da karmaşık bir hal almaması için hem de reddinizin üzerine yeniden işlemlerinize başlayarak her masraf kalemini bir daha yapmamak için başvurunuzu yapan firmanın sizi yönlendirmesi çok önem taşır.

Vize başvuru merkezinde bazı avantajlarda sağlanmaktadır. Örneğin bir gün içerisinde veya 1 hafta içerisinde vize başvurunuzu yapıp vizenizi almak mümkündür. Vize başvurusu yapılırken randevu alanında evraklarınızın teslimi ve biometrik vermeniz sağlanır. Randevuya asla geç kalmamanız gerekmektedir. Herhangi bir sebepten ötürü randevuya geç kalınır ise yarım saat kuralı vardır. Yani randevunuz için yarım saat geç kalma hakkınız vardır. Aksi durumda randevunuz boşa çıkar ve başka bir tarihe randevu almanız gerekir.

Ayrıca vize başvuru merkezinin sunduğu hizmetlerden bir tanesi de erken randevu hizmeti ve mesai saatleri dışında randevu hizmetidir. Bu iki ekstra kategori başvurunuzun olumlu döneceğini asla garanti etmez. Vize başvurusu değerlendirme süresi İngiltere için 15 iş günüdür. Dolayısı ile zaman problemi yaşıyor iseniz ekstra ücretlerle 5 günde vize 1 günde vize veya randevu çok geç bir tarihe verildi ise erken randevu hizmetinin birinden yararlanabilirsiniz.

 

İNGİLTERE VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR

İngiltere vize başvurusu yaparken hangi kategoride başvuru yaptığımız don derece önemlidir. En çok baş vuru yapılan kategori turistik vize kategorisidir.

Turistik vize konsolosluk işlem süreci, evrakların konsolosluğa tesliminden itibaren minimum 15 günüdür.

Bazı durumlarda bu süre uzayıp kısalabilir, fakat ortalama olarak vize başvurusu yapar iken 15 gün olarak düşünülmelidir.

İngiltere vize başvuru merkezinin farklı hizmetleri de bulunmaktadır. Artı bir maliyet ile 5 günde çıkan vize, 1 günde çıkan vize veya erken randevu vizesi hizmeti alabilirsiniz.

Erken randevu hizmeti mesai saatlerinde başvuru yapacak durumda değil iseniz veya normalde konsolosluk tarafından size geç bir tarihe baş vuru randevusu verilmiş ise yararlanabileceğiniz hizmetler arasındadır. Ekstra bir ücret ödeyerek ekstra hizmet almak başvuru seyrini değiştirmez. Olumlu olarak vize başvurumuzun döneceği anlamına gelmez.

İngiltere vizesine birçok İlimizde bulunan vize merkezlerinden başvuru yapılabilir. Bütün başvurular İstanbul’a gider ve oradan tekrar başvuru yaptığınız İl’deki merkeze gelir.

Pasaportunuzun işlemi bittikten sonra belirtmiş olduğunuz e-posta adresine işlemin bittiğine dair bilgi gelir ve tekrar e-posta beklemeniz istenir.  İkinci e-posta teslimata hazır olduğu bilgisidir.

Pasaportunuzu sadece pasaport sahibi ya da vize başvurusu sırasında başvuru sahibince yetki belgesiyle birlikte ve kimlik fotokopisiyle, pasaport sahibinin yetkilendirdiği bir kişi alabilir.

Vize başvurusu yaparken başvuru kriterinizi doğru belirlemeniz gerekir.

Yanlış vize kategorisine başvurusu yapmak ya başvurunuzun alınmadan geri çevrilmesine ya da vizenizin olumsuz olarak dönmesine sebep olur.

Bu yanlış yürütülen süreç size vakit kaybı yaratır ve yeniden tüm işlemlerinize başlamak zorunda kalırsınız. Vize başvurusu yaparken değerlendirmenizin olumlu olması açısından dosyanızda sizi anlatan evrakların olması çok önemlidir. Eksik evrak başvuru sürecinizi olumsuz olarak etkiler.

Firmamız evrak hazırlama sürecinde ve başvuru sürecinizde doğru yönlendirme ile tamamen yanınızdadır.

 

İNGİLTERE VİZESİ MEMURLAR İÇİN GERKLİ EVRAKLAR

İngiltere vizesi başvurusu için başvuru kriterinizi çok iyi belirlemeniz gerekir.

Örneğin sadece gezme amacı ile İngiltere’ye gitmek istiyor iseniz mutlaka belirli evrakları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Kalacağınız yerin adı ve adresi gibi. Otelde kalacak iseniz otel rezervasyon belgesini eklemeniz gerekir.

Eğer bir tanıdık veya akrabanızın yanına gidiyor iseniz yanına gideceğiniz kişinin size mutlaka davetiye mektubu göndermesi ve bu mektubun üstündeki bilgilerin doğru ve anlaşılır olması gerekmektedir.

İngiltere vizesi için temel evrakların yanı sıra başvuru sahibinin iş durumu ve statüsüne göre de evraklarını sunması gerekmektedir. Örneğin özel bir iş yerinde çalışıyor iseniz işyerinizin firma evraklarının yanı sıra sizin çalıştığınızı ya da ne kadar zamandır çalıştığınızı gösteren evrakları da mutlaka tedarik etmeniz gerekir.

Son 3 aylık maaş bordrosu ve SGK dökümü gibi. Ayrıca başvuru sahibi gezi amacı ile gidiyor ise ve masrafları başkası tarafından karşılanmayacak ise İngiltere’de kalacağı yere ve kalacağı gün sayısına bağlı olarak tutarı hesaplanan şahsi bir banka hesabı göstermek zorundadır. Gösterilen banka hesabının tutarının mutlaka gezi planını karşılaması gerekir.

Ayrıca banka hesabındaki bakiyenin eski bir bakiye olmaması ve eksilmemesi artı bir avantaj sağlamaktadır.

Devlet memurları da İngiltere için bazı evrakları sağlamak zorundadır. Yeşil pasaport ile Schengen alanında vizesiz dolaşım hakkına sahip olsalar bile İngiltere için böyle bir hakları yoktur.

Yeşil pasaport sahipleri de İngiltere için başvuru yapmak zorundadırlar. Memurlar İngiltere vizesi için çalıştıkları kurumdan görev yazısı ve çalışma yazısı tedarik etmek durumundalar. İzin yazısına verilen tarihlerin mutlaka seyahat yapılacak tarihler ile uyuşması gerekmektedir. Ayrıca son 3 aylık maaş bordrolarının ve SGK dökümlerini de kurumdan tedarik etmeleri gerekmektedir. Çoğu kurumda bu durumlar için örnek şablonlar bulunmaktadır.

Devlet memuru eğer İngiltere’ye turistik vize için başvuru yapıyor ise yine diğer başvuru sahipleri gibi banka hesabında seyahat süresince yeterli sayılabilecek tutarı göstermek zorundadır. Eğer bir tanıdık veya akraba ziyaretinde bulunacak ise adına düzenlenmiş davetiye mektubu tedarik etmek, eğer otelde kalacak ise otel rezervasyonu sunmalıdır.

Devlet memuru eğer görevli olarak İngiltere’ye gidiyor ise kurumunda görevli olduğuna dair imzalı ve kurum kaşesinin bulunduğu bir belge sunmalıdır. Bulunacağı şehirler kalacağı yerlerde yine kurumu tarafında onaylanmış olmalıdır.

Eğer konaklama masrafları kurumu tarafından karşılanacak ise yine kurumu tarafından giderlerin karşılanacağına dair bir yazısı olmalıdır. Yine mutlaka kurumun karşılayacağı miktarlar belirtilmiş ve bu miktar konaklama giderine yetmelidir. Ayrıca fark olur ise o farkın nasıl karşılanacağına dair bir belge sunulmalıdır.

 

İNGİLTERE VİZESİ HANGİ DURUMLARDA REDDEDİLİR

İngiltere vize başvurularında diğer ülke vizelerinde olduğu gibi birçok faktörün bir arada değerlendirilmesi gerekir. Örneğin, başvuru kriterini tayin etmek çok önemlidir işlemlere başlamadan önce.

Hangi amaçla İngiltere ye seyahat edeceksiniz, İngiltere’de bir arkadaş ya da tanıdık ziyaretinde bulunacak iseniz sizi davet eden kişiler tarafından adınıza açıklayıcı bir davetiye mektubu gelmesi gerekir.

Eğer herhangi ziyarete bulunmadan sadece gezme amacı ile İngiltere’ye gitmek istiyor iseniz, gezi planınızı çok net bir şekilde anlatmanız ve kalacak yerlerin detaylarını sunmanız gerekir.

Seyahat planınızın yanı sıra gidiş dönüş tarihleriniz de çok önemlidir. Çünkü belirteceğiniz gidiş dönüş tarihleriniz için sizden bir seyahat planı ve konaklama belgesi sunmanız istenir. İngiltere vizesi başvurusu için başvuru formlarının eksiksiz doğru bilgilerle açıklamalarıyla son derece profesyonel bir şekilde doldurulması gerekir.

Formlarda bulunan bilgiler ile evraklarda bulunan bilgilerin uyuşmazlığı güvensizlik oluşturur ve İngiltere vizesinin ret sebebidir.

Formlarda doldurulmuş olan yanlış bilgileri düzeltmeniz gerekir.

İngiltere vizesi başvurusu yaparken İngiltere’deki giderleriniz ile vize başvurusu sırasında sunmuş olduğunuz banka hesap bilgilerinizdeki bakiye tutarı karşılanıyor olması gerekir.

Örneğin, bir hafta kalacak iseniz gidiş dönüş uçak bileti, bir haftalık sunmuş olduğunuz konaklama belgesindeki miktar ve günlük harçlığınızın banka hesap bakiyenizin altında olmaması gerekir.

Aksi bir durumda finansal yeterlilik sebebi ile İngiltere vizesi ret olarak sonuçlanır.

İngiltere vizesi başvurusu yaparken sunmuş olduğunuz evrakların güncel tarihli olması çok önemlidir. Eski tarihli olarak sunulan evraklar evrak yetersizliği sebebi ile vizenizin olumsuz olarak sonuçlanmasına sebep olur.

İngiltere’ye eğitim amacı ile gidiyor iseniz eğitim almaya gideceğiniz kurumdan adınıza düzenlenmiş öğrenci numaranızın bulunduğu, eğitim kurumunu imza ve kaşesinin ve eğitim tarihlerinin net olduğu vize kabul belgesi gelmelidir.

Bu belgeye VISA LETTER denir, ayrıca eğitim amacı ile yapılan vize başvurularında başvuru sahibi konaklama bilgilerini de sunmak zorundadır.

Eğitim amaçlı başvurularda eğer konaklama okul aracılığı ile ayarlanıyor ise konaklama belgesinin okuldan gelmesi ve bu belgenin vize başvurusu için sunulması gerekmektedir. Konaklama belgesinin üzerinde konaklama başlangıç ve bitiş tarihlerinizin yanı sıra aile yanımı yurt mu yoksa otel mi belirtilmesi zorunludur.

Konaklama belgesinin olmaması ya da yanlış bilgilerin olması ret sebebidir.

 

İNGİLTERE VİZESİ EMEKLİLER İÇİN

İngiltere vize başvurusu yapmak için temel ve statünüz ile bağlantı kurulabilecek evrakları temin etmeniz gerekmektedir.

Örneğin çalışan iseniz çalıştığınız kurumdan alacağınız bazı evraklarla birlikte şahsi evraklarınızı, iş yeri sahibi iseniz firmanızın evraklarıyla birlikte şahsi evraklarınızı da vize başvuru merkezine sunmanız gerekmektedir.

Öğrenci iseniz öğrenciliğinizi ispatlayan belgeler anne ve babanızın evrakları ve masrafların nasıl karşılanacağına dair belgeleri sunmanız gerekmektedir.

Emekliler içinde İngiltere vize başvurusu için sunmaları gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Diğer kategori   ve başvuru yapılan ve sunulan evraklara karşın emeklilerin sunmaları evraklar daha azdır. Emekli bir başvuru sahibi İngiltere vizesi başvurusu yapar iken öncelikle emekli olduğunu ispat edebilmek amacı ile emekli maaşını yattığı bankadan son 3 aylık maaş dökümü sunar.

Emekli başvuru sahibi evli ise ve eşi de emekli ise aynı şekilde eşi de 3 aylık maaş dökümü tedarik eder. Var ise ev tapusu ve araba ruhsatı fotokopileri de dosyaya eklenir. Ayrıca yan gelir belgeleri, kira gelirleri vs. gibi, var ise onlara aitte bilgilendirme yapılır.

İster çalışan olsun ister işveren isterse emekli olsun, İngiltere ye yapılacak olan seyahat planının masraflarının nasıl karşılanacağının belgelenmesi gerekir.

Örneğin, emekli başvuru sahibinin gidiş amacının öncelikle net olması eğer bir akraba veya arkadaş ziyareti yapacak ise veya kendi çocukları İngiltere de yaşıyor ve onları ziyaret edecek ise ziyaret edeceği kişilerden davetiye mektubu gelmesi gerekir.

Bu davetiye mektubunun Almanya veya diğer Schengen ülkelerindeki gibi resmi bir kurumdan tedarik edilmesine gerek yoktur. İngiltere ye sizi davet eden kişi veya kişiler dilekçe şeklinde bir evrak hazırlarlar. Bu yazının posta yoluyla da orijinal inin gelmesine gerek yoktur. E-posta yoluyla da taranmış bir şekilde gönderilip kullanılabilir.

Burada önemli olan davetiye mektubunun güzel ve açıklayıcı bir şekilde hazırlanmış olmasıdır. Örneğin sizin ve sizinle birlikte davet edilen kişilerin tüm bilgileri, pasaport numarası ve TC kimlik numarası gibi, mektup üzerinde bulunması gerekir. Ayrıca davetiye gönderen kişilerin de tüm bilgilerinin olması ve yine davetiye gönderen kişilerin e-posta adres ve telefon numaralarının da imzalı bir şekilde olması gerekir.

 

İNGİLTERE VİZESİ EN ÇOK KAÇ AYLIK VERİLİR

İngiltere vizesi başvurusu öncesinde başvuru kriterini doğru belirlemek gerekir.

Belirlenen kriterlere göre ve başvuru sahibinin statüsüne göre evraklar hazırlanır.

İngiltere turistik vize başvuruları için vize süresine göre ücretlendirme yapılır.

6 aylık vize talebi 131 USD’dir ve en düşük vize harcıdır.

Başvuru sahibi 2 yıllık vize süreci de talep edebilir.  2 yıllık İngiltere vize harcı 488 USD’dir,

5 yıllık turistik vize harç bedeli 885 USD iken

10 yıllık vize harç bedeli 1110 USD’dir.

Kategorilere göre ve talep edilen vize süresine göre vize harçları değişiklik gösterir bilgisini vermiştik.

Örneğin, özel tıbbi tedavi süreci / private medical treatment / 11 aylık vize harç bedeli 257 USD’dir.

Bir farklı vize başvuru kategorisi de öğrenci vizesi kategorisidir.

Kısa süreli öğrenci vizesi başvuruları için / 6 aya kadar/ vize harcı 131 USD’dir.

Kısa süreli öğrenci vizesi başvuruları için /11 aya kadar/ vize harcı 251 USD’dir.

Yine farklı bir kategori olan 18 yaş altı turistik vize başvurularıdır. 18 yaş altı başvuru sahibi kategorisi Child Visitor olarak geçer ve ücretlendirilmesi şu şekildedir,

6 aya kadar olan 128 USD,
2 yıllık 488 USD,
5yıllık 885 USD,
10 yıllık 1110 USD’dir

Diğer ülkelerden farklı olarak İngiltere vizesi başvurunda süreye göre belirlenen vize harç bedelini ödeyerek vize süresini başvuru sahibi belirler.

Vize kullanımı süresi bittikten sonra tekrar aynı şekilde başvuru yaparak ve talep ettiğiniz vize süresi kadar vize harcınızı ödeyerek başvuru yaparsınız.

 

İNGİLTERE VİZESİ CEVAP SÜRESİ

İngiltere vize başvurusu yaparken başvuru kategorisine göre yapılan işlemler ve işlem süresi değişiklik gösterir.

Turistik, ticari ve öğrenci vizesi başvuruları için konsolosluğun işlem süresi 15 iş günüdür. Fakat başvuru yapmadan önce evraklarınızı teslim etmek ve BİOMETRİK parmak izi vermek için randevu almanız gerekmektedir.

Aşırı bir yoğunluk olmadığı sürece İngiltere vize başvuruları 2/3 gün sonrasına verilmektedir.

Randevuya giderken tüm işlemlerinizin tam ve evraklarınızın eksiksiz olması gerekmektedir.

Evraklarınızı teslim ettikten sonra başvuru yapılan merkezlerden evraklar toparlanır ve işleme alınmak üzere İstanbul’a gönderilir. İstanbul’dan da işlemi biten pasaportlar tekrar başvuru yapılan illere getirilir ve başvuru sahipleri pasaportları tekrar başvuru merkezinden teslim alır.

İşlem süresi ve randevu verilme süresi sizin planlarınıza göre geç bir tarih kalıyor ise bu durumdan İngiltere vize başvuru merkezinin sunduğu özel hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Vize başvuru merkezinin sunduğu bu özel hizmetler ek ücret karşılığında sunulmaktadır ve işlem sonucunuza etki etmemektedir.

Örneğin; 5 günde vize sonucunuzu veya 24 saat te vize sonucunuzu öğrenebilir veya randevusuz evraklarınızı işleme aldırabilirsiniz.

Bu hizmetler size zaman konusunda yardımcı olur.

 

İNGİLTERE VİZESİ BAŞVURU MERKEZİ

İngiltere vizesi başvuru için konsolosluğun hem evrakların teslim alınması hem de biometrik parmak izi için yetkilendirdiği merkeze evraklar teslim edilir. Randevu gününde size verilmiş olan saatte randevu için evraklarınızla birlikte hazır bulunmanız gerekir.

Randevu için geç kalma süresi yarım saattir. Yarım saati geçen geç kalmalarda randevunuzun tekrar planlanması gerekmektedir. Randevu planlaması aynı gün içinde olmaz fakat İngiltere vize başvuru randevuları yoğunluk olmadığı sürece bir ya da iki gün sonraya verilebilmektedir.

Yeniden randevu planlaması yapıldıktan sonra tarihlerinin değişmesi gereken evraklar var ise onları da değiştirmeniz gerekir. Ayrıca İngiltere vize başvuru merkezinde sorulan ve ekstra ücretle temin edilebilen bazı hizmetler vardır.

Erken randevu hizmeti, eğer mesai saatlerinde başvuru yapamıyor iseniz bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Öncelikli randevu hizmeti ile size verilen randevu tarihinden daha önce veya mesai saatleri içerisinde evraklarınızı teslim ederek biometrik parmak izinizi verebilirsiniz.

İngiltere vize başvurusu için işlem 15 iş günü olarak düşünülür. Eğer 15 gün bekleme durumunuz yok ise yine vize başvuru merkezinin ek hizmetle sunmuş olduğu 5 günde vize hizmetinden yararlanabilirsiniz. 5 günde vize hizmeti ile evraklarınızı teslim ettiğiniz süreden itibaren 5 gün içerisinde işleminiz tamamlanır.

Ayrıca 1 gün yani 24 saat içerisinde de işlemi tamamlanmış pasaportunuzu teslim alabilirsiniz. İngiltere vize başvuru ofisinden. İngiltere vize başvuru ofisinden ek ücret dahilinde almış olduğunuz işlemle başvuru sahibinin vize sonucu etkilenmez. Sadece randevu ve işlem süresini kısaltır.

Vize başvurunuzu yaparken çok dikkatli ve eksiksiz bir işlem süreci geçirmeniz gerekmektedir. Danışmanlık firması ile çalışmak size çok büyük avantaj sağlar. Fakat hizmet alacağınız danışmanlık firmasının daha doğru bir değişle evraklarınızı ve belgelerinizi teslim edeceğiniz danışmanlık firmasının TÜRSAB belgeli bir firma olmasına ve referanslarının da gerçekten tatmin edici olmasına özen göstermelisiniz.