VİZE BAŞ VURUSU YAPMAK İÇİN
 

Amerika vizesi almak için randevuya girmeniz gerekir. Randevu esnasında mülakat yapılacaktır ve bu mülakat İngilizce veya Türkçe olabilir.

Aile olarak veya bir grup olarak başvuru yapıyor iseniz aile veya grup randevu talep edilebilir. Sadece bazı durumlar için randevuya girmeden vize başvurusu yapılabilir. 70 yaşından büyük ya da 13 yaşından küçük iseniz ya da hali hazırda bulunan Amerika vizenizi uzatmak istiyorsanız randevuya girmeden aracılığımız ile başvuru yapabilirsiniz.

AMERİKA vize başvurusu için randevuya girmeden önce DS/160 formunun doldurulması gerekmektedir. DS/160 formunun doğru ve eksiksiz ve hatta artı bilgiler sağlayarak doldurulması çok önemlidir. Asla hiç bir alanın boş bırakılmaması gerekir. Daha önce Amerika vizenizin hatta herhangi bir Ülke vizenizin olması, diğer Ülke vize başvurularında olduğu gibi Amerika vize başvurusu için de ayrıcalıklı olur.

Amerika vize başvurusu yaparken eski Amerika vizelerinizin ve diğer Ülke vizelerinizin ve giriş çıkışlarınızın mutlaka belirtilmesi gerekir. Amerika vizesi başvurusu yapılır iken diğer önemli kriter ise; vize kategorisinin doğru seçilmesidir. Yanlış vize kategorisi seçimi randevuya girmeden geri çevrilmenize veya vizenizin olumsuz olarak sonuçlanmasına neden olabilir.

Doğru vize kategorisini seçerek doğru formları doldurmak çok önemlidir. Vize onayınızdan sonra daha önce belirtmiş olduğunuz PTT şubesine pasaportlarınız 1 / 7 iş günü içerisinde gönderilir ve PTT şubesinden pasaport sahibi teslim alır. Pasaport sahibi dışında sadece vekalet ile pasaportunuzu teslim alabilir. Pasaportunuzu PTT şubesine geldikten sonra ivedi bir şekilde almanız gerekir ki herhangi bir geri gönderim veya karışıklık olmasın.

 

 

AMERİKA VİZE ÇEŞİTLERİ             

Diğer tüm ülke vizelerinde olduğu gibi Amerika vizesi için de birçok vize çeşidi bulunmaktadır.

En çok alınan vize türü turistik vizedir. Turistik vize başvurusu için yapacağınız Amerika seyahatinizin tarihlerinin ve seyahat planınızın net ve anlaşılır olması gerekmektedir. Kalacağınız yeri gösteren belgeler oldukça önemlidir. Eğer bir tanıdık ve yakınınızdan size davetiye gelecek ise davetiyede bütün detayların net bir şekilde yazılmış olması gerekmektedir. Eğer davetiyesiz gidecek iseniz amacınız Amerika’yı keşfetmek ise hangi tarihte gideceğiniz, önce hangi eyalet ve şehirde olacağınız orada ne kadar süre kalıp nereye gideceğinizi belirtmeniz gerekir.

Her şehir için elinizde kalacak yere ait evraklarınızın olması çok önemlidir. Amerika’ya fuar ziyareti için veya firma ziyareti için de gidişler son derece yaygındır.

Türkiye’de çalıştığınız firma, sizi görüşme yapmak veya ziyaret etme sebebi ile Amerika’da bulunan iş ortağının ya da partner firmanın yanına gönderir. Bu durumda Amerika’da ziyarette bulunacağınız firmadan sizin veya diğer gidecek olan kişilerin adına davetiye tedarik etmeniz gerekir. Bu davetiyede sizin ya da gidecek kişilerin adlarının pasaport numaralarının mutlaka olması ve davetiyenin Amerika’daki firmanın antetli kağıdına yazılıp imzalı ve kaşeli olması gerekir.

Ayrıca konaklamanız size davetiye gönderen Amerika’daki firma tarafından mı karşılanacak yoksa kendiniz mi yer tedarik edeceksiniz bu noktaların da mutlaka net olması ve davetiye mektubunda belirtilmesi gerekir. Eğer fuar gezisi yapılacak ise mutlaka fuar davetiyesi olması, ayrıca konaklama detaylarınızın da dosyanızda olması gerekir. Eğer turla gidecek iseniz vize alımı için tur belgelerinizin olması şarttır.

İş için firma ziyareti ve fuar gezisi gibi gidişler ticari vize başvurusu olarak adlandırılır. Hali hazırda çalışmakta olduğunuz firma ile sizi gönderecek Amerika’daki firma arasında da bazı prosedürlerin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Öğrenci vizesi en çok başvuru yapılan kategorilerden bir tanesidir. Amerika’da eğitim almak istiyor iseniz bu kategoriye başvurmanız gerekmektedir. Eğitim; lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimi, dil eğitimi, yaz kampı veya doktora eğitimi, sertifika programı veya düzenlenen bir sempozyum olabilir. Eğitim amacını kapsayan kategori için mutlaka Amerika’daki eğitim alacağınız kurum veya üniversiteden size vize mektubu / kabul mektubu gelmelidir. Bu belgenin üzerinde bütün eğitim detayları belirtilmelidir. Eğitim başlangıç ve bitiş tarihleri konaklama bilgileri ve ders saat ve içeriği bulunmalıdır. Konaklamanızı okulun bünyesinde gerçekleştirmeyecek iseniz o zaman nerede konaklayacak iseniz o adresi bildirmeniz gerekir.

Diğer vize türleri kişilerin durumlarına ve profillerine göre tayin edilir. Tıbbi vize, işçi vizesi, bakıcı vizesi, eğitim görevlisi vizesi ve sporcu vizesi gibi

 

AMERİKA VİZESİ ALMANIN ENKOLAY YOLU

Amerika vizesi almanın en kolay yolu Amerika vizesi başvurusunun bütün inceliklerini bilen TÜRSAB belgeli ve köklü bir danışmanlık firması ile çalışmaktır. Bu sayede hem içiniz rahat olur hem de hızlı bir şekilde vizenizi almış olursunuz.

Başvuru yapmaya ve danışmanlık hizmeti almaya karar verdiğiniz zaman en önemli nokta danışmanlık firması seçimi olacaktır. İşini bilen saygın bir danışmanlık firması ile başvuru yapmak hem içinizi hem de bütçenizi rahatlatacaktır. İşinin uzmanı olan danışmanlık firması size net bilgiler verir. Başvuru süreci ile ilgili size yapmanız gerekenleri size aktarır. Firma olarak yapacakları işlemler ile ilgili sizi aydınlatır ve en önemlisi sizi ve işlemlerinizi sahiplenir. Birlikte çalıştığınız firmanın ulaşılabilirliği de hizmet alan açısından çok önemlidir. Aynı muhatabın bulunması ve işlem sürecinin takibi olmazsa olmazdır. Amerika konsolosluğu vize başvurunuzda istisnai durumlar haricinde mülakat yapmaktadır. Firmanız tarafından mülakat konusunda bilgi verilmelisiniz ki başvurunuza hakim olabilesiniz. Yanlış kategori başvurusu yanlış form doldurma ve yanlış yönlendirilme ve başarısızlıkla sonuçlanmış birçok başvuru sahibi bize ulaşıp sorunlarının çözümü talebinde bulunmaktadır.

Tabi ki tecrübemize ve uzman danışmanlığımıza bu türlü zor dosyaların çözümünde güveniyoruz. Fakat her işte olduğu gibi işlem sürecine başlarken güzel bir plan yapıp işlemlere doğru bir şekilde başlamak ilerlemek ve sonuçlandırmak en güzel yoldur.

Hep söylediğimiz gibi ve hizmet alan başvuru sahiplerinin dediği gibi ilk defa bizimle tanışıp başvuru yapan hizmet sahiplerimiz ofisimizden memnun ayrılmaktadır. Senelerdir müşteri portföyümüz yüzü gülen müşterilerden oluşur ve bu da bizi son derece memnun edip yüzümüzü güldürür.

Hizmet alacağınız firmanın belgelerini ve referans listesini görmek isteyiniz. Emin adımlar ile işlemlerinize başlayınız ki hayal kırıklığı ve maddi olarak bu süreç sizi ve ailenizi yıpratmasın.

 

AMERİKA VİZESİ ALMAK NE KADAR SÜRER?

Vize başvurusu yapmak zamanla yönetilir iken her zaman göz ardı edilmeyen kural hangi ülke için vize başvurusu yapılır ise en az 3 hafta öncesinden planlanması gerekir. Amerika vize başvurusu için bazı dönemlerde bu süreç daha fazla sürmektedir. Çünkü randevu tarihleri Amerika vize başvuruları için çok önemlidir. Bazen hemen ertesi gün için randevu alabiliyorken bazen randevu tarihi 1 ay sonrası olabilmektedir. Randevu esnasında vize onayınız ve sonrasında daha önce yani işlemler esnasında belirtmiş olduğumuz PTT adresine pasaportlarınız 1 ila 7 iş günü içerisinde postalanır. Kaliteli ve deneyimli danışmanlık firması hem işlemlerinizin doğru yapılmasını sağlar hem de zaman ve bütçe tasarrufu.

Amerika vizesi başvurusu için en önemli nokta bilgilerinizin doğru ve eksiksiz bir şekilde konsolosluğa aktarılmış olmasıdır. Eksik veya yanlış bilgi konsolosluğun başvuruyu almamasına veya vizenizin reddine neden olabilir. Dolayısıyla başvuru yaptığınız danışmanlık firmasının sektöründe deneyimli, bilgili ve belgeli bir firma olması çok önemlidir. Düşünsenize bütün planınızı yaptınız kendinizi ayarladınız ve danışmanlık firmasına kendinizle ilgili tüm bilgileri sağladınız veya siz üstünüze düşen bütün işlemleri sağladınız bekliyorsunuz, işlemlerinizi takip eden firmaya ulaşmakta zorluk çekiyorsunuz veya danışman işten ayrılmış ya da yeni bir muhatabınız yok bu tarz durumlara önlem alınması adına işlemlerinizin en başında evraklarınızı teslim edeceğiniz ve işlemlerinizi yapacak firmayı çok iyi araştırmanız gerekmektedir.

Yurtdışı Eğitim Akademisi olarak bizim seneler boyunca işlemlerini gerçekleştirip Türkiye’nin her yerinden vize başvurusu yapıp hiç yüz yüze gelmediğimiz birçok vizesini aldığımız öğrenci, iş insanı, öğretmen, doktor vb. meslek gruplarından misafirlerimiz bulunmaktadır.

Referanslarımız bizim en kıymetli hazinemizdir.

 

AMERİKA ÇALIŞMA VİZESİ

Amerika çalışma vizesi başvurusu da alt kategorilere ayrılmaktadır. Çalışma vizesi başvurusu vizesi zor değildir, fakat diğer ülke vizelerinde de belirttiğimiz gibi çalışma vizesi alt kategorisini doğru tespit etmek çok önemlidir.

Amerika vizesi çalışma vizesi için başvuru şekli son derece önemlidir. Örneğin Amerika’da nerde çalışacaksanız, çalışacağınız firma size vize için talep edilen evrakların hepsini sağlayabilecek mi, çalışma süresi ne olacak, sonrasında ne olacak gibi planlara hakim olmalısınız. Amerika’ da bulunan işveren firma ile de bu noktalarda herhangi bir eksiğinizin olmaması gerekir. Amerika çalışma vizesi için yine diğer vize türlerinde olduğu gibi randevu sistemi ile vize alınmaktadır. Çalışma evraklarınızın tam olmasının yanı sıra Türkiye’deki vize işlemlerinizin sağlıklı ve net olması gerekmektedir. Zamanlama süreci yine diğer kategorilerde olduğu gibi randevu verilme tarihiyle ilgilidir. Konsoloslukta verilen randevu tarihi yoğunluğa bağlı değişmekle birlikte randevu tarihinde istenen bütün evraklarla birlikte konsoloslukta görüşmede hazır bulunmanız son derce önemlidir. Randevu tarihinde eğer evrak istediğiniz veya yanlış evrak sunumunuz var ise o zaman bu durumda ya konsolosluk bu işlemi sonlandırır yada vizenizi olumsuz sonuçlandırır. Bu durumda size vakit kaybının yanı sıra artı bir maliyet olacaktır. Kimse bu gibi durumlarda vakit kaybına ve artı maliyete tahammül edemez kolay kolay. Dolayısıyla bu gibi mağduriyetlerinizin oluşmaması için işlemlerinizde size güven veren belgesi olan tecrübeli ve referansları sağlam olan bir danışmanlık firması ile yolunuza çıkmanız çok önemlidir. Doğru yönlendirme ve doğru danışmanlık, hizmetinizin temelini oluşturmaktadır.

 

AMERİKA VİZESİ NE KADAR

Amerika vize danışmanlık ücretleri baş vuru kriterine ve programa göre değişkenlik göstermekle birlikte danışmanlık ücreti olarak 50 TL /3.000 TL arasında fiyatlandırmalar mevcuttur.

Vize danışmalığı için önemli olan belki uzun yıllardır bu işi yapan ve referansları olan deneyimli bir firma ile ortak hareket etmektir. Danışmalık hizmeti almak istediğiniz firmanın sizi bilgi ve beklentileriniz konusunda kesinlikle tatmin etmesi ve kafanızda herhangi bir soru işareti kalmaması gerekir.

Ayrıca hizmet alacağınız firmanın TÜRSAB belgeli bir firma olmasına lütfen özen gösteriniz. Firma seçerken diğer önemli nokta ise firmaya ulaşılabilirlik ve başlarken size yardımcı olan danışmanınızın sizi sonuna kadar sahiplenen ve işlemi sonuçlandıran bir danışman ve firma olmasıdır. Danışmanlık hizmeti bazı durumlarda sancılı ve yorucu bir süreç almaktadır. Verilen sözlerin yerine getirilmemesi ve başlangıçta kurulan diyalogların devam ettirilmemesi danışman değişikliği hizmet alan kişileri son derece yıpratmaktadır. Bu durumları yaşamamak için köklü, deneyimli, TÜRSAB belgesine sahip ve işin uzmanı olan bir firmayla yola çıkmak çok önemlidir. Tabi bunu da o firmanın referanslarından ve sizi bilgilendirme şeklinden anlayabilirsiniz.

Vize harcı ücretine gelir isek; yine başvuru kriterine göre değişmekle birlikte turistik başvuru için vize harç bedeli 2020 fiyatları ile 160   USD’dir.

Daha önceki yıllarda 20 dolar da randevu bedeli tahsil edilir iken artık Amerika konsolosluğu bu uygulamayı kaldırmıştır. Vize harç bedeli internet üzerinden kredi kartıyla veya banka hesabına yatırılarak MRU makbuzu ile yatırılabilmektedir. Vize harcı ödemesi yapmadan konsolosluk hiçbir şekilde randevu kabul etmemektedir.

DOĞRU DANIŞMANLIK HİZMENİTİNİN ÖNEMİ size maddi olarak da fayda sağlayacaktır. Formların yanlış girilmesi ve yanlış yönlendirilme vize reddi ile sonuçlanmaktadır. Vize reddi durumunda yapılan masrafların iadesi yoktur.

Dolayısıyla yaptığınız masrafları bir vize reddinden sonra daha fazlasını yaparak size daha fazla masraf getirecektir. Ayrıca yanlış yönlendirme veya yanlış randevu ile sonuçlanan vize reddini daha ayrıntılı bir çalışma ile düzeltmek mümkündür. Bu da sizin için hem hayal kırıklığı hem ekstra vakit kaybı hem de daha fazla masraf demektir.